BİLİNÇLİ TEKNOLOJİ KULLANIMI

27 Ocak 2022

Günümüzde teknoloji kullanımı neredeyse kaçınılmaz bir gerekliliktir. Hem yetişkinlerin hem de çocukların teknolojiye yönelik tutumlarının bilinçli yönde olması, bağımlılığa varacak boyuta gelmeden sınır konması ve teknolojinin kötü kullanımına engel olunması büyük önem taşımaktadır. İnternet kullanımı bilgiye zaman ve mekan tanımadan anında ulaşabilme, bilgi paylaşımı ve çeşitli beceriler sağlayabilme gibi birçok faydasının yanı sıra yanlış kullanımdan kaynaklanan birçok problemi de beraberinde getirmektedir. İnternetin fazla kullanımı çocukta fiziksel, psikolojik ve sosyal yönden etkilere neden olabilmektedir.

Fiziksel Etkileri: Doğrudan bireyin sağlığını da tehdit eden etkilerdir. Görme sorunları, boyun kaslarında tutulma, iskelet problemleri ve radyasyon riski gibi problemlere neden olabilir.

Psikolojik Etkiler ve Sosyal Etkiler: İnternetin kontrolsüz kullanımı bir süre sonra fazla kullanımdan dolayı bağımlılık oluşturabilir. Bağımlılık sonucunda uyku düzeninde bozulma, konsantrasyon eksikliği, içe kapanma, toplumsal yaşamdan çekilme, sinirlilik hali, arkadaşlarından ve aileden uzaklaşma, aile içi iletişim problemleri gibi psikolojik ve sosyal etkiler ortaya çıkabilir.

Peki bilinçli teknoloji kullanımı için ne yapılabilir?

-Çocuğunuzla birlikte teknoloji cihazlarının kullanımının kurallarını belirlemeli, bu kurallara ise öncelikle siz uyarak model olmalısınız.
-Çocuklarınızı internette meydana gelebilecek tehlikelerden korumak için en azından “ev içi denetleme” yapabilecek seviyede bilgi sahibi olmalısınız.
-Teknolojinin yararları ve zararları hakkında çocuğunuzla konuşmalı, kullanım süresiyle ilgili birlikte gün ve saatler belirlemelisiniz.
-Teknolojiyi bir ödül ve ceza aracı olarak kullanmayın.
-Boş zamanlarını değerlendirmek için birlikte eğlenebileceğiniz etkinlikler planlayabilirsiniz.
-Çocuğunuzun çevirimiçi faaliyetlerini kontrol etmelisiniz, oynadığı oyunlara aşina olmanızda da fayda olacaktır.
-Kullandığınız teknolojik araçları çocuğun özel alanında, odasında değil; ortak kullanım alanlarında bulundurmalısınız.

Unutmayın ki çocuğunuzun sürekli yanında olamazsınız. Amacınız çocuğa farkındalık kazandırmak olmalıdır.

Birey Okulları Psikolojik Danışmanı
Asena Yalçın

 
YUKARI

ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

GİRİŞ DETAYLARINI UNUTTUM